2023. február 11.

Február 11-én a budai Várban 200-250 résztvevővel zajlott antifasiszta tüntetés. A tüntetés a Nácimentes Budapestet! jelszó jegyében zajlott. Ha nem is az egész város, de a Vár néhány óráig nácimentes volt. Az antifasisztákat a rendőrség többször igazoltatta és megmotozta. Tévedésből egy embert őrizetbe vettek, de rövid időn belül kiengedték.A felszólalók arról beszéltek, hogy az egész társadalom közös felelőssége, hogy az emberellenes, tömeggyilkos fasiszta eszmék, és a fajgyűlölő náci erőszak soha többé ne tudjon megerősödni. Nácik, takarodjatok Budapest utcáiról!

1945. február 13. Buda utcáit a náci birodalom sok ezer katonájának holtteste borítja. Így ért véget Budapesten a 2. világháború.A budai várból sikertelenül menekülő csapatok a felelősek-a város szétlövetéséért-a nyilas tömeggyilkosok több tízezer áldozatának haláláért-a népirtó náci birodalom elkerülhetetlen pusztulásának késleltetésért, így meghosszabbítva emberek millióinak szenvedéseit.Erre az értelmetlen katonai akcióra emlékeznek február elején a mai neonácik. 2023-ban sem sikerült zavartalan nemzetközi neonáci találkozót tartaniuk. A nyilaskeresztes „légió-hungária” 2-300 tagja az erdő mélyén masírozott. A neonáci emléktúra kétezer résztvevője a vár félreeső széléről tudott elindulni. A náci koncertek egyike titkos helyen zajlott. Az egész esemény összesen nem mozgatott meg többet két-háromezer embernél. A tendencia az, hogy a náci megemlékezés nem tud ennél nagyobbra bővülni, és ha a jövőben nem kap a hatalomtól a jelenleginél nagyobb támogatást, akkor fokozatosan teljesen eljelentéktelenedik. De ez csak a felszín, mögöttük ott áll egy százezres, a fasizmusra nyitott, vagy a náci ideológiákkal nyíltan rokonszenvező, hangos kisebbség. A társadalom túlnyomó többsége természetesen nem szeretne fasiszta rendszerben élni, és nem szeretne masírozó nácikat látni az utcákon. Az antifasizmus nem egy kis csoport, vagy egy szélsőséges ideológia, hanem annak kifejezése, hogy nem akarjuk, hogy a fasiszták ránk kényszerítsék az akaratukat. Egy olyan társadalmi feladat, amihez mindenkire szükség van.

Fasizmus és erőszak.

A fasizmus zavaros ideológiájában, a fasiszta rendszerben, a fasiszta mozgalmakban a közvetlen, emberek elleni erőszak a központi elem. Ez tény. A fasiszta propaganda és a fasiszta internetes jelenlét folyamatosan erőszakkal való fenyegetőzést jelent. Ez is tény.Ugyanakkor az is egyre inkább ténynek tűnik, hogy a februári nemzetközi neonáci találkozó kapcsán részben ismeretlen támadók több személyt – a rendőrség szerint feltételezett neonácikat – is megtámadtak. Nem tudni, hogy ezek a támadások milyen stratégiához illeszkednek, de az már most is egyértelmű, hogy elszigetelt jelenségről van szó.Hosszú ideje tartanak minden év februárjában nemzetközi neonáci találkozót Budapesten, és ha az állam éppen nem tiltja be, akkor mindezt nyilvánosan, közterületen teszik. A náci demonstrációk ellen mindig zajlik antifasiszta tüntetés is. Ezeket a tüntetéseket többnyire sokszínű, alkalmi csoportok illetve egyének szervezik és támogatják. Olyanok, akik nem csak otthon szidják a nácikat, hanem ha kell, kimennek az utcára is. Az antifasiszta tüntetések nyilvánosan, nem titokban zajlanak. A tüntetések támogatóinak egyértelmű a céljuk: azt szeretnék, ha nem lenne fasiszta jelenlét az utcákon. E cél eléréséhez arra van szükség, hogy minél többen kimenjenek az utcákra.A médiában bemutatott támadások ügyében még nyomoz a rendőrség, de azt nagyon hamar kiderítették, hogy sem szervezetileg, sem személyesen nincs kapcsolat az utcákon tüntető antifasiszták, és a támadásokat végrehajtók között. Ez az antifasiszta információs oldal nem tud más információt hozzáadni ehhez a témához.

A TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) amellett érvel, hogy engedélyezni kellene a náci demonstrációt.

A TASZ érvelése sajnos teljesen téves. Az antifasiszta tüntetések célja pontosan az, hogy ne lehessen nemzetközi náci demonstrációt tartani. Az utóbbi évtizedek bizonyítják: ha legálisan masíroznak a fasiszták, akkor többen vannak, többen jönnek hozzájuk külföldi nácik, és erősíthetik a nemzetközi és belföldi szervezeti hálózataikat. Ezzel szemben ha ki vannak tiltva a közterületről, akkor kevesebben tudnak összegyűlni, kevésbé hatékony a propagandájuk és a hálózatépítésük, és ez egyértelmű üzenet a társadalom számára: náciknak nincs helyük az utcáinkon. A rendőrség célja az utcai rend fenntartása. Ennek érdekében a fennálló törvények szellemében betiltják a náci rendezvényeket. Viszont ha arra a bíróság mégis engedélyt ad, akkor igyekeznek az antifasiszta ellentüntetést minél jobban elkülöníteni a náciktól. Ennek az az eredménye, hogy kevésbé van lehetőség megzavarni a nácikat. Ugyanakkor a TASZ érvelésével szemben ez sem akadályozza meg, hogy a náci csoportok megpróbáljanak antifasiszta ellentüntetőkre, vagy egyszerű járókelőkre támadni.A TASZ szerint a nácik kitiltása miatt kevésbé garantálható az utcai béke, de ez tévedés. Ha be van tiltva a náci demonstráció, eleve sokkal kevesebb náci jelenik meg az utcákon. A TASZ szerint tiltás esetén nem lehet tudni, hol bukkannak fel a nácik, de ez sem így van. A csoportosan mozgó nácik megtalálása, ellenőrzése, adott esetben feloszlatása kisebb rendőri egységek számára sem nagy kihívás. A szövegben is említett Halászbástyás esetben is elég volt, hogy 5-6 rendőr meginduljon a nácik felé, azok rögtön futásnak eredtek. A náci emléktúra megakadályozása politikai akarat kérdése, de erre egyelőre nincs esély, hiszen a túra szervezői a jelenlegi kormány legfelsőbb köreihez közel állók. Egyébként a náci demonstrációhoz hasonlóan, utcai tiltakozással kifejtett nyomásgyakorlással azt is fel lehet számolni.

„Az antifasizmus-ellenesség morális kötelesség”, így deklarálja saját fasiszta elkötelezettségét a magyar állami média.A hivatalos, magyar állami sajtót – a Magyar Nemzettől az Origóig – témaválasztásában, szemléletében, stílusában, a magyar nyelvhez való viszonyában egyre kevésbé lehet megkülönböztetni a Hitlert és Szálasit éltető náci honlapoktól. Magyarországon a fasizmus a hivatalos kormánypolitika fontos eleme. Az állampárt állami tízmilliárdokból fenntartott sajtója egyre szélsőségesebb. Ezt a jelenséget már a nem állami média is elemezte: mivel ezeknek a propagandistáknak mindenről ugyanazt kell írniuk, így csak a minél vadabb fogalmazással tudják felhívni magukra a figyelmet.Ugyanakkor maga a rendszer is kénytelen radikalizálódni. Az életszínvonal régóta nem emelkedik, így csak a klasszikus fasiszta módszerrel lehet egyben tartani a másfél-kétmilliós tábort, a folyamatos mozgósítással. A mozgósításhoz pedig a szintén klasszikus fasiszta gyűlöletkampányok adnak muníciót. Ezen a szinten is egyre mélyebbre süllyednek az állami pénzből élő hivatásos uszítók. Nemrégiben a németországi „Ein-Prozent” (Egy százalék) nevű oldal alapján írtak cikket a Magyar Nemzetbe, a magyar állami média központi lapjába. Az „Ein-Prozent” 2015 óta működő, saját definíciója szerint kampány-szervezet. A többi szélsőjobboldali, fasiszta szervezettel és platformokkal szorosan együttműködve terjesztik a propagandát: idegengyűlölet, muszlimellenesség, antifasizmus-ellenesség, látszólagos elit-ellenesség. A fő céljuk a jobboldalt és a náci mozgalmat elválasztó kerítés lebontása. (Magyarországon nincs ilyen kerítés, a legális jobboldal nyitott jobbra, az illegális fasiszta szervezetek felé.) Az „Ein-Prozentet” 2020-ban a német Alkotmányvédelmi Hivatal megfigyelés alá vonta. Ez azt jelenti, hogy a német állam szerint a szervezet céljai tagadják a fennálló alkotmányos kereteket, a csoport feltételezhetően jobboldali szélsőséges. A csoport oldalait a közösségi média is letiltotta az utóbbi években. A csoport pert indított, mert „erőszakszervezetnek” minősítették, de a pert elvesztették, mert a legfelsőbb bíróság szerint az „Ein-Prozent“ célja, hogy embereket támadjon meg etnikai származásuk vagy vallásuk miatt.A magyar állami média számára egy német fasiszta szervezet nyújt ideológiai útmutatást.

Am 11. Februar fand in der Budaer Burg eine antifaschistische Demonstration mit 200-250 Teilnehmern statt. Die Demonstration stand unter dem Motto „Nazi Budapest!“. Wenn auch nicht die ganze Stadt, so war doch die Burg für ein paar Stunden nazistisch. Die Antifaschisten wurden wiederholt von der Polizei angehalten und durchsucht. Es sei die gemeinsame Verantwortung der gesamten Gesellschaft, dafür zu sorgen, dass menschenfeindliches, massenmörderisches faschistisches Gedankengut und rassistische Nazigewalt nie wieder Fuß fassen können, so die Redner. Nazis, verschwindet von den Straßen von Budapest!

13. Februar 1945 Die Straßen von Buda sind mit den Leichen tausender Soldaten des Nazireiches übersät. So endete der Zweite Weltkrieg in Budapest: Die Truppen, die nicht aus der Budaer Burg fliehen konnten, waren für die Zerstörung der Stadt verantwortlich, für den Tod Zehntausender Pfeilkreuzler, für die Verzögerung der unausweichlichen Zerstörung des völkermordenden Nazireichs und für die Verlängerung des Leidens von Millionen von Menschen – eine sinnlose Militäraktion, an die die heutigen Neonazis Anfang Februar erinnern. Im Jahr 2023 haben die Neonazis keine internationale Neonazi-Demonstration abgehalten. Die 2.000 Teilnehmer des Neonazi-Gedenkmarsches konnten sich am Rande des Schlosses auf den Weg machen. Eines der Nazikonzerte fand an einem geheimen Ort statt. Die gesamte Veranstaltung hat nicht mehr als zwei- oder dreitausend Menschen bewegt. Die Tendenz geht dahin, dass das Nazi-Gedenken nicht größer werden kann, und wenn es in Zukunft nicht mehr Unterstützung von den Behörden erhält als jetzt, wird es allmählich völlig unbedeutend werden. Aber das ist nur die Oberfläche, dahinter verbirgt sich eine lautstarke Minderheit von Hunderttausenden, die dem Faschismus offen gegenübersteht oder offen mit den Nazi-Ideologien sympathisiert. Die große Mehrheit der Gesellschaft würde sicherlich nicht unter einem faschistischen Regime leben wollen und auch keine Nazis auf den Straßen marschieren sehen wollen. Antifaschismus ist keine kleine Gruppe oder eine extremistische Ideologie, sondern ein Ausdruck dafür, dass wir nicht wollen, dass die Faschisten uns ihren Willen aufzwingen. Es ist eine gesellschaftliche Aufgabe, die alle braucht.

Faschismus und Gewalt.

In der verworrenen Ideologie des Faschismus, im faschistischen System, in den faschistischen Bewegungen, ist das zentrale Element die direkte Gewalt gegen Menschen. Das ist eine Tatsache. Die faschistische Propaganda und die faschistische Internetpräsenz sind eine ständige Androhung von Gewalt. Gleichzeitig wird es immer mehr zur Tatsache, dass im Zusammenhang mit dem internationalen Neonazitreffen im Februar mehrere Personen – laut Polizei mutmaßliche Neonazis – von teilweise unbekannten Angreifern angegriffen wurden. Seit langem findet in Budapest jedes Jahr im Februar ein internationales Neonazi-Treffen statt, und wenn der Staat es nicht verbietet, findet es in der Öffentlichkeit, auf öffentlichen Plätzen statt. Es gibt immer eine antifaschistische Demonstration gegen Nazidemonstrationen. Diese Demonstrationen werden in der Regel von verschiedenen, gelegentlich auftretenden Gruppen oder Einzelpersonen organisiert und unterstützt. Menschen, die die Nazis nicht nur zu Hause anprangern, sondern notfalls auch auf die Straße gehen. Antifaschistische Demonstrationen sind offen, nicht heimlich. Die Unterstützer der Demonstrationen haben ein klares Ziel: Sie wollen keine faschistische Präsenz auf den Straßen sehen. Die Polizei untersucht noch die in den Medien berichteten Angriffe, aber es wurde schnell festgestellt, dass es keine organisatorische oder persönliche Verbindung zwischen den demonstrierenden Antifaschisten und den Angreifern gibt. Diese antifaschistische Informationsseite hat keine weiteren Informationen zu diesem Thema zu bieten.

Die TASZ (Gesellschaft für Freiheitsrechte)  argumentiert, dass die Nazi-Demonstration erlaubt werden sollte.

Leider ist die Argumentation der TASZ völlig falsch. Der Zweck von antifaschistischen Demonstrationen ist es gerade, internationale Naziaufmärsche zu verhindern. Die letzten Jahrzehnte haben bewiesen, dass die Faschisten, wenn sie legal marschieren, zahlreicher sind, sich mehr ausländischen Nazis anschließen und ihre internationalen und nationalen Organisationsnetze stärken können. Werden sie hingegen aus dem öffentlichen Raum verbannt, können sich weniger Menschen versammeln, ihre Propaganda und Vernetzung ist weniger effektiv, und dies sendet eine klare Botschaft an die Gesellschaft: Nazis haben auf unseren Straßen nichts zu suchen. Das Ziel der Polizei ist es, die Ordnung auf den Straßen aufrechtzuerhalten. Zu diesem Zweck verbietet sie Nazikundgebungen im Sinne der geltenden Gesetze. Wenn sie jedoch von den Gerichten zugelassen werden, versuchen sie, antifaschistische Gegendemonstrationen so weit wie möglich von den Nazis zu trennen. Das hat zur Folge, dass es weniger Möglichkeiten gibt, die Nazis zu stören. Entgegen der Argumentation der TASZ hindert dies die Nazigruppen jedoch nicht daran, zu versuchen, antifaschistische Gegendemonstranten oder gewöhnliche Passanten anzugreifen.Die TASZ argumentiert, dass das Verbot der Nazis den Frieden auf der Straße weniger garantiert, aber das ist falsch. Wenn Nazi-Demonstrationen verboten werden, gibt es viel weniger Nazis auf den Straßen. Die TASZ behauptet, dass man bei einem Verbot nicht weiß, wo die Nazis auftauchen, aber auch das ist nicht der Fall. Nazis, die sich in Gruppen bewegen, aufzuspüren, zu kontrollieren und notfalls zu vertreiben, ist für kleinere Polizeieinheiten keine Herausforderung. Selbst im Fall der im Text erwähnten Fischerbastei reichten 5 oder 6 Polizisten aus, um auf die Nazis zuzugehen, und sie begannen sofort zu rennen. Die Verhinderung der Nazi-Gedenktour ist eine Frage des politischen Willens, aber dafür gibt es vorerst keine Chance, da die Organisatoren der Tour den höchsten Kreisen der derzeitigen Regierung nahe stehen. Andernfalls könnte sie, wie die Nazi-Demonstration, durch die Ausübung von Druck durch Straßenproteste gestoppt werden.

„Die offizielle ungarische Staatspresse – von der Magyar Nemzet bis zu Origó – unterscheidet sich in ihrer Themenwahl, ihrer Herangehensweise, ihrem Stil und ihrem Umgang mit der ungarischen Sprache immer weniger von den Hitler und Szalasi verherrlichenden Nazi-Webseiten. Der Faschismus ist ein wichtiges Element der offiziellen Regierungspolitik in Ungarn. Die Presse der Staatspartei, die mit zig Milliarden an Staatsgeldern finanziert wird, wird immer extremistischer. Dieses Phänomen wurde bereits von den nichtstaatlichen Medien analysiert: Da diese Propagandisten über alles das Gleiche schreiben müssen, können sie nur Aufmerksamkeit erregen, indem sie so wild wie möglich schreiben. Der Lebensstandard ist schon lange nicht mehr gestiegen, so dass die einzige Möglichkeit, das Lager von eineinhalb bis zwei Millionen Menschen zusammenzuhalten, die klassische faschistische Methode der ständigen Mobilisierung ist. Und die Mobilisierung wird durch die ebenso klassischen faschistischen Hasskampagnen angeheizt. Auch auf dieser Ebene sinken die professionellen Aufwiegler, die von öffentlichen Geldern leben, immer tiefer. Kürzlich wurde in der Magyar Nemzet, der zentralen Zeitung der ungarischen Staatsmedien, ein Artikel veröffentlicht, der sich auf die deutsche Seite „Ein-Prozent“ stützt. Ein-Prozent ist seit 2015 aktiv und ist nach eigener Definition eine Kampagnenorganisation. In enger Zusammenarbeit mit anderen rechtsextremen, faschistischen Organisationen und Plattformen verbreiten sie Propaganda: Fremdenfeindlichkeit, Antimuslimismus, Antifaschismus, Antielitismus, angeblicher Antielitismus. Ihr Hauptziel ist es, den Zaun niederzureißen, der die Rechte von der Nazibewegung trennt (in Ungarn gibt es keinen solchen Zaun, die legale Rechte ist offen für die Rechte, für illegale faschistische Organisationen). Dies bedeutet, dass die Ziele der Organisation nach Ansicht des deutschen Staates gegen den bestehenden Verfassungsrahmen verstoßen und die Gruppe als rechtsextremistisch gilt. Die Seiten der Gruppe wurden in den letzten Jahren auch in den sozialen Medien blockiert. Die Gruppe hatte geklagt, weil sie als „gewalttätige Organisation“ eingestuft wurde, verlor aber den Prozess, weil der Oberste Gerichtshof entschied, dass „Ein-Prozent“ darauf abzielt, Menschen aufgrund ihrer ethnischen Herkunft oder Religion anzugreifen. Eine deutsche faschistische Organisation gibt den ungarischen Staatsmedien ideologische Orientierung.